Starostlivosť o kuchynské dosky a podnosy

  1. Prečo sa na drevo používa povrchová úprava a prečo je tak dôležitá?

Všetky dosky, či už na krájanie alebo servírovanie majú povrchovú úpravu, ktorá chráni drevo, odpudzuje tekutiny a zabraňuje ich nadmernému nasiaknutiu a pohybom dreva alebo prasklinám v dreve sa rozširovať. Zároveň táto ochrana dodáva drevu jeho lesk, jemnosť povrchu a celkový vzhľad ale aj stmavnutie dreva, ktoré by inak nebolo až tak príťažlivé ;-)

Čo sa stane keď drevo príde o povrchovú úpravu a ako o ňu prichádza?

Povrchová úprava sa prirodzene stenšuje používaním alebo umývaním dreva. Keď sa táto povrchová úprava stenší alebo odstráni, drevo začína prichádzať o ochranné prvky a môže dôjsť k niektorým nežiadúcim akciám v dreve.

Ako spoznáš, že je povrchová úprava tenká alebo tam už nie je ?

Je to úplne jednoduché, doska je v najpouživanejších miestach vyblednutá napr. v miestach kde najčastejšie krájaš. Vieš to zistiť aj dotykom, keď prejdeš prstami po týchto miestach tak drevo je drsnejšie alebo cítiš malé chĺpky a nie je už tak hladké ako na začiatku.

Ako obnoviť drevu jeho povrchovú úpravu a vrátiť zároveň jeho vzhľad?

Svojej doske alebo podnosu vieš obnoviť povrchovú úpravu minerálnym olejom, ktorý si zakúpiš TU

1. Stačí naniesť primerané množstvo minerálneho oleja na drevo a vmasírovať ho krúživými pohybmi pomocou bavlnenej utierky. Ak vidíš že na nejakom mieste drevo vsiaklo všetok olej po pár minutách a je vysušené, ešte nanes trochu oleja a vmasíruj ho.

2. Drevo nechaj 1 hodinu aby si vzalo potrebné množstvo oleja a prebytočný olej utri do bavlnenej utierky tak aby ti po prejdení prstami neostávali šmuhy. Ak si myslíš že si zotrel dostatočne tak zotri ešte raz ;-)

3. Dosku odlož a po 24 hodinách ju môžeš opäť používať.

Ako často sa treba starať o dosku alebo podnos?

Závisí to najmä od toho ako často ich používaš. Ak chceš aby ti doska alebo podnos vydržal kľudne aj generácie tak odporúčame starostlivosť pri dennom používaní každých 4-6 týždňov, pri menej častom používaní 8-12 týždňov alebo sa spoľahni na svoje oči a cit a drevu dopraj starostlivosť vždy keď si myslíš, že je to potrebné :-)

 

Späť do obchodu